Asociatia Elevilor din Constanta organizeaza o dezbatere publica privind dreptul de vot in Consiliul de administratie

Asociaţia Elevilor din Constanţa va organiza vineri, 30 ianuarie a.c., între orele 12.00 şi 14.00, în sala “Remus Opreanu” a Prefecturii Constanţa, dezbaterea publică “Reprezentantul elevilor – membru în Consiliul de administraţie. O necesitate a sistemului educaţional românesc.” Dezbaterea va fi organizată pe fondul campaniei desfăşurate de către AEC pentru reacordarea dreptului de vot în Consiliul de administraţie al unităţii de învăţământ pentru reprezentantul elevilor.

La dezbatere vor participa: membri ai Parlamentului României şi reprezentanţi ai acestora, reprezentanţi ai autorităţilor publice centrale, locale şi deconcentrate, reprezentanţi ai formaţiunilor politice de tineret, ai mediului universitar, precum şi ai societăţii civile.

Având în vedere caracterul evenimentului, la dezbatere sunt aşteptate să participe toate persoanele interesate.