Testarea standardizată, noua metodă de a scurge banii!

deAsociația Elevilor din Constanța

Testarea standardizată, noua metodă de a scurge banii!

⚠️Ministrul Educației ia din nou decizii absurde peste noapte.

Așa cum ne-a obișnuit de fiecare dată, fără vreun fel de transparență decizională, Sorin Cîmpeanu a anunțat în cadrul Raportului Național de Literație că își dorește să realizeze evaluări standardizate la limba și literatura română, matematica și istorie, cu ajutorul companiei Brio.

📃Conform declarației ministrului, această evaluare s-ar produce printr-un „parteneriat”, fără posibilitatea desfășurării unei licitații publice. Aceste evaluări ridică multe semne de întrebare în legătură cu modul în care se vor produce și eficiența acestora.

‼️Pentru că toate acestea nu erau de ajuns să realizăm încă o decizie absurdă a ministrului, mai mult, multiple școli au început deja să folosească platforma Brio, din banii părinților colectați ilegal sub formă de fond al clasei.

Despre autor

Asociația Elevilor din Constanța administrator